Atrakcje

Okolica

Urozmaicona rzeźba terenu, bogactwo dzikiej przyrody oraz ciekawa historia tutejszych terenów powodują, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Główne atrakcje naszej okolicy to: żeglowanie oraz wszelkie inne sporty wodne, wycieczki rowerowe, wędrówki w terenie, jazda konna, wędkowanie, grzybobranie, obserwacja dzikiej zwierzyny i ptactwa, a także zwiedzanie obiektów historycznych. Gościom udostępniamy 2 rowery górskie oraz 2 komplety kijków do Nordic Walking.

Dla usportowionych

Wykąpać się można najbliżej w jeziorze Stręgiel, objętym strefą ciszy – ok 2.5 km. Przez las dojechać można do Kolonii Rybackiej i wykąpać się w jeziorze Święcajty – ok. 3 km. Kolejnym jest urokliwe jezioro Stręgielek odległe o 7 km i największe jezioro w okolicy Mamry – 8 km.

Port w Węgorzewie (ok. 5 km) umożliwia skorzystanie z wszelkich opcji sportów wodnych:
żaglówek, łodzi motorowych, kajaków i innych, a poprzez Kanał Węgorzewski łączy się ze Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, czyli kolejno z jeziorem Mamry i dalej Święcajty.

Amatorom kajakarstwa polecamy spływ urokliwą rzeką Sapiną. Trasa żeglarska na Sapinie od jeziora Święcajty do jeziora Gołdopiwo ma 29 km długości, a szlak kajakowy sięga dalej do jeziora Kruklin i ma długość 34 km.

Na rzece wybudowana została w 1910 śluza Przerwanki, służąca spiętrzaniu wody na jeziorze Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego. Sapina jest bardzo atrakcyjnym szlakiem kajakowym ze względu na malowniczość terenów, przez które się przepływa, posiada też swoisty urok oraz „dziki „charakter”.

Wiele szlaków rowerowych umożliwia odwiedzenie licznych lokalnych atrakcji
historycznych i przyrodniczych, np.:

  • szlak do rezerwatu Siedmiu Wysp, a po drodze: śluza Guja na Kanale Mazurskim,
  • wieża Bismarcka w Srokowie, dworek w Łęgwarowie,
  • szlak wokół jeziora Mamry z byłą kwaterą Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach, Kanał Mazurski, pałac w Sztynorcie,
  • szlak Kanału Mazurskiego – skrócona wersja poprzedniego szlaku,
  • szlak Sapiny – Węgorzewo – Kalskie Nowiny – Stręgiel – Stręgielek – Ogonki – Zielona Góra – Węgorzewo,
  • szlak Puszczą Borecką & ;ndash; rozpoczyna się w Kruklankach, a dociera do ostoi żubrów w Wolisku.

W okolicy są też dwie stadniny oferujące naukę jazdy konnej i wycieczki w terenie.

Dla koneserów historii

Kwatera Naczelnego Dowództwa Niemieckich Wojsk Lądowych „Mauerwald” w Mamerkach, 8 km od Węgorzewa (ok. 16 km) – kwatera wybudowana w odległości 18 km na wschód od kwatery Hitlera w Gierłoży, w lesie, w miejscowości Mamerki nad Kanałem Mazurskim. Jest to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce kompleksów niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 na potrzeby 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu zbudowano około 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.

„Hochwald” (ok. 11 km) – polowa kwatera Heinricha Himmlera – Pozezdrze (niem.Possesern) na trasie Węgorzewo – Giżycko. Zasadnicze roboty budowlane i instalacyjne pod kierownictwem Organizacji Todt ukończono wiosną 1941 r. Kwatera ukryta w lesie
składała się z 9 obiektów: 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego dla Himmlera.

„Wolfschanze” (ok. 32 km) – Wilczy Szaniec – Główna Kwatera Hitlera w Gierłoży, budowana od 1940 roku w związku z planowanym atakiem na Związek Radziecki. Na obszarze 2,5 km2 powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Tam też przeprowadzony został przez pułkownika Clausa Stauffenberga nieudany zamach na Hitlera.

Kanał Mazurski ze śluzą Gują (ok. 15 km) – wodne połączenie Mazur z Bałtykiem, jedna z unikalnych budowli z oryginalnymi rozwiązaniami technicznymi, wspaniale wkomponowana w środowisko naturalne. Biegnie od miejscowości Mamerki nad jeziorem
Mamry do rzeki Łyny na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. W sumie 51 km, z czego 22km na terenie Polski. Na kanale znajduje się 10 śluz i 2 jazy walcowo-ruchowe, z jedyną całkowicie ukończoną śluzą na Kanale Mazurskim w miejscowości Guja.

Twierdza Boyen w Giżycku (ok. 25 km) – wzniesiona w latach 1844-1856, doskonale zachowany przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno.

Wieża ciśnień w Giżycku (ok. 25 km) wybudowana z czerwonej cegły w 1900 roku w stylu neogotyckim.

Wieża Bismarcka (ok. 18 km) wybudowana w 1901 r. na Diablej Górze przez społeczność Srokowa (niem. Drengfurt) celem uczczenia pamięci kanclerza. Od najdawniejszych czasów wzgórza służyły do zakładania grobów kurhanowych. Na Diablej Górze w drugiej połowie XIX wieku badania archeologiczne potwierdziły istnienie takiego stanowiska. Znaleziono 64 groby ciałopalne, w tym 62 z popielnicami, wyposażone w przedmioty z żelaza i brązu oraz ozdoby.

Pałac Rodu Lehndorff w Sztynorcie (ok. 24 km) – XVII-wieczny barokowy pałac rodu Lehndorff wzniesiony w II połowie XVII w. nad Jeziorem Sztynorckim, rozbudowany w XIX w. Jest to duży kompleks pałacowo-parkowy z licznymi zabudowaniami
gospodarczymi, w tym stajniami, neoklasycystyczną herbaciarnią i neogotycką kaplicą oraz cmentarzem. Od północy pałac okalał rozległy park. Był to na owe czasy jeden z największych parków (18 ha) z wytyczonymi regularnie alejami dębowymi, bogatymi
parterami kwiatowymi w pobliżu pałacu, ciekawymi gatunkami drzew, krzewów, ozdobiony parkowymi rzeźbami. Niedawno majątek trafił do rąk prywatnych, jednakże właściciele obiektu nie są w stanie unieść kosztów przywrócenia do życia tego przepięknego miejsca.

Dworek w Łęgwarowie (ok. 25 km) – na północ od Węgorzewa znajduje się dwór pochodzący z 1886 roku. Pierwotnie należał on do rodziny Doeringów. Pokaźny dom zaprojektowano na bazie prostokąta. Kryty jest dachówką. Elementem zdobiącym
i jednocześnie funkcjonalnym jest duży ryzalit w środkowej części dworu, po obu stronach budynku. Ciekawostką jest łaźnia. Budowla oparta na rzucie krzyża greckiego z drewnianą ośmioboczną wieżą pośrodku. Obecnie jest to niszczejący kurnik, na podłogach którego zachowały się oryginalne kamienne fragmenty posadzki. Dodatkowo park o powierzchni
11 ha oraz budynki gospodarcze z czerwonej cegły – obora i stajnia.

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (ok. 6 km) z parkiem etnograficznym, w którym znajdują się już trzy obiekty tradycyjnego budownictwa ludowego z końca XIX stulecia: drewniana remiza strażacka z Ołownika, szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego oraz chałupa podcieniowa z Krzyżewa. W Muzeum znajduje się też sklepik, w którym sprzedawane są wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego, wydawnictwa regionalne i pocztówki.

Piramida w Rapie (ok. 27 km) – grobowiec rodziny Fahrenheit w miejscowości Rapa niedaleko Bań Mazurskich (9 km), tuż przy granicy z Rosją (Obwód Kaliningradzki). Jest to miejsce, jak żadne inne w okolicy, o wielkiej mocy koncentracji pozytywnego
promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. W grobowcu znajdują się mumie 3-letniej córeczki Fahrenheita oraz kilku członków rodu budowniczego piramidy – Friedricha Heinricha.

Wiadukty w Stańczykach (ok. 64 km) położone w Puszczy Rominckiej nad rzeką Błędzianką. Są najwyższymi w Polsce wiaduktami o wysokości 36,5 m i długości 250m, zbudowanymi w celach strategicznych. Pozostałość po dawnej linii kolejowej swą architekturą przypominają starożytne akwedukty.

Reszel – zamek biskupów warmińskich (ok. 60 km). Budowany w stylu gotyckim przez 100 lat od połowy XIV w. przez Krzyżaków i oddany biskupom warmińskim. Miasto zachowało zabytkowy charakter, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, przy których ostały się oryginalne kamieniczki o często barokowych formach. Niepowtarzalna architektura i atmosfera miasta spowodowały, że Reszel jest jedynym miastem w woj. warmińsko-mazurskim umieszczonym w światowym rejestrze zabytków.

Dla miłośników przyrody

Puszcza Borecka z ostoją żubrów w Wolisku (ok. 25 km) – Puszcza Borecka zajmuje ok. 230 km2, a jej najcenniejsze fragmenty objęte są ochroną rezerwatową:

  • rezerwat leśny Borki z wielopiętrowymi drzewostanami świerku, grabu, dębu, jesiona, lip liczących 100-150 lat,
  • rezerwat wodno-leśny Mazury – ostoja ptactwa wodnego,
  • rezerwat leśny Lipowy Jar w rejonie jeziora Pilwąg,
  • rezerwat Wyspa Lipowa – florystyczny, na jeziorze Szkwałk Wielki, miejsce gniazdowania wielu ptaków (głównie kaczek).

Urozmaicony teren stwarza doskonałe możliwości rozwoju zwierząt łownych: lisów, jenotów, borsuków, kun leśnych, tchórzy i piżmaków, ale także rysiów i wilków. Z rzadkich okazów ptaków na uwagę zasługują orzeł bielik, rybołów i bocian czarny. Niewątpliwie największą atrakcją ze świata zwierząt jest żyjący na wolności żubr. W Wolisku, w byłym Ośrodku Hodowli Żubra jest teren z platformą widokową, z której turyści mogą obserwować zazwyczaj kilka z 60 żubrów mieszkających na terenie puszczy.

Rzeka Sapina ma długość 36,5 km, szerokość do 20 m, głębokość do 1 m. Swój początek bierze w okolicach wsi Spytkowo i łączy następujące jeziora: Kruklin, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty. Wyjątkowej czystości woda powoduje, że można w rzece i nad jej brzegami znaleźć rzadko występujące okazy flory i fauny. Rzeka płynie często niczym w tunelu utworzonym przez drzewa i ich konary. Po obu brzegach silnie meandrującej rzeki rośnie gęsty las mieszany. Wokół harmider ptasich treli i bzyczenie owadów oraz intensywny zapach lasu. Nad woda chylą się konary i gałęzie drzew; wiele z nich wystaje spod wody. Wszystko to daje niezapomniane spotkanie z Naturą.

Rezerwat ptaków przy Jeziorze Siedmiu Wysp – jezioro Oświn (ok. 30 km) – utworzony dla ochrony naturalnego środowiska gnieżdżenia się licznych gatunków ptactwa wodnobłotnego oraz szaty roślinnej. Z ptaków występują tu m.in.: perkoz dwuczuby, zausznik, bąk, gęgawa, krakwa, cyraneczka, płaskonos, kania czarna, błotniak stawowy, orlik krzykliwy, orzeł bielik, derkacz i wąsatka, gęś białoczelna, gęś zbożowa, kania czarna, żuraw. Oprócz tego znajdują się tutaj miejsca odpoczynku przelatujących ptaków, przede wszystkim gęsi (ok. 4 tys.)

Ostoja konika polskiego we wsi Zielony Ostrów (niem. Bergenthal) na północ od jeziora Oświn (ok. 34 km). Pozostawione bez ingerencji człowieka dawne tereny PGR-owskie zarosłyby lasem, dlatego w celu utrzymania powierzchni trawiastych, w rejon dawnej wsi Zielony Ostrów, w 1990 r. sprowadzone zostały pierwsze koniki polskie. Obecnie w dwóch stadach żyje tu w stanie dzikim kilkadziesiąt koników.

Najbliższe miasta i odległości z „Gościńca Bocianowo”:

  • Węgorzewo – 3,5 km
  • Giżycko – 23 km
  • Kętrzyn – 38 km
  • Reszel – 58 km
  • Mikołajki – 64 km
  • Mrągowo – 65 km

Alpaki

Atrakcją gościńca jest też stadko sześciu przeuroczych alpak,
które przyleciały do nas z Chille.

W stadzie mamy już Fifi i Asti, Luna, Chilli i Lollo,
Lilli i Bella, Illi, Frico, Dusti, Dzikus i Brunella.