Alpaki

Alpakowa rodzinka

Przygoda z alpakami zaczęła się w 2012 roku przy naszym dużym stole w jadalni. Rozważaliśmy miłe, nie za duże zwierzęta… Przypadkowo, nie ma przypadków, przyajechała do nas moja znajoma Małgosia, która zetknęła się z alpakami w czasopiśmie i wygłosiła „może byście sobie alpaki sprawili, bo to takie miłe i czyste zwierzęta są”… Jeden rzuk oka do Interntetu i wiedziałam, że to jest to, zakochałam się! W marcu 2013 przyleciały do nas z Chile Luna i Chilli, potem dołączył urodzony już w Polsce Lollo. Kilka lat nasza alpacza rodzinka powiększała się powoli, kursowała miedzy Mazurami latem, a Grodziskiem Mazowieckim w zimie, aż stanęliśmy z dylematematem: zmiejszyć stado, czy zostawić stado na cały rok na Mazurach tworząc hodowlę. Wygrał wariant II.
*
Dzisiaj po 10-ciu latach prowadzimy prefesjonalną hodowlę alpak „Slow Life Alpacas”, na standardy polskie mamy spore stado, bo liczy już sobie ok. 50 alpak (2022 r.), a i pewnie ponownie nie co się powiększy po wszystkich szczęśliwych narodzinach.
Przetwarzamy delikatne runo alpak na przędzę, z której robimy czapki i szale oraz ciepłe, termoregulacyjne kołdry, które nie przytrzymują wilgoci i są hipoalregiczne.
Ostatnio zdarzyło nam sie sprzedać piewszych chłopców i bardzo to przeżyliśmy, no ale cóż, taka rola hodowli. Poszli do dobrego domu z autystyczną dziewczynką do pracy z wieloma innymi dziećmi. Wiem, że będzie im dobrze, a i też pomogą wielu :-) I tylko takie „deale” akceptyjemy, sprzedajemy minimum 2 alpaki w komplecie, bo mają większy komfort odnalezienia się w nowej rzeczywistości.
*
Nasi Goście w cenie pobytu mają wyjątkowy ze względu na skalę i wolność DOSTĘP DO APLAKkarmienie alpak w ogrodzie codziennie rano o 10:00, obcowanie z ok. 20-ma alpakami w ogrodzie (mamy z maluchami) BEZ OGRODZNIA / PŁOTÓW I ZASIEK przez cały dzień (według ustalonego REGULAMINU), plus uzgodnione wizyty w głównej alpakarni i spotkania z pozostałą częścią stada (ok. 30 alpak) na pastwiskach.

W ofercie też mamy:

1. SPACER Z ALPAKAMI dla każdej rodziny spędzającej wakacje w naszym pensjonacie – pobyty dłuższe niż 2 dni – GRATIS

2. SPACER Z ALPAKAMI dla Gości z zewnątrz – spacer dla 1 rodziny z 1 lub 2-ma alpakami – max. 4 osoby – 120 zł, każda kolejna osoba 20 zł – po wcześniejszej rezerwacji terminu – spotkanie 1-godzinne: spacer, smakołyki, wizyta w alpakarni, nieograniczona liczba zdjęć wykonanych przez Gości, opwowieści o alpakach i dużo dobrej energii!

3. ODWIEDZINY W ALPAKARNI I NA PASTWISKACH – Goście z pensjonatu GRATIS – po wcześniejszym ustaleniu terminu. Goście z zewnątrz – 15 zł / osoba, minimum 4 osoby lub 60 zł.

Zapraszamy Gości do odwiedziń w alpakarni lub na spacer – PO WCZEŚNIEJSZEJ REZERWACJI pod nr tel. 530-322-724.

Atrakcje

Urozmaicona rzeźba terenu, bogactwo dzikiej przyrody oraz ciekawa historia tutejszych terenów powodują, że każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Główne atrakcje naszej okolicy to: żeglowanie oraz wszelkie inne sporty wodne, wycieczki rowerowe, wędrówki w terenie, jazda konna, wędkowanie, grzybobranie, obserwacja dzikiej zwierzyny i ptactwa, a także zwiedzanie obiektów historycznych.